Чи правда, що іноземна мова найкраще вивчати в дитинстві?

Автор: | 03.08.2020

[Ad_1]

правовласник ілюстрації
Getty Images

 

Поширена думка про те, що іноземна мова дітям дається набагато легше, ніж дорослим, здається цілком переконливим. Але це не зовсім так. Більш того: що вивчають мови в дорослому віці мають багато переваг.

… У двомовному англо-іспанському дитячому садку на півночі Лондона ранок, як завжди, починається шумно.

Батьки допомагають дітям звільнитися від велосипедних шоломів і зняти куртки. Вихователі обіймають дітей і весело вітають їх: «Buenos dias!»

На ігровому майданчику дівчинка просить, щоб їй зав’язали coleta (по-іспанськи «хвостик»), а потім кидає м’яч подружці і вже по-англійськи кричить: «Лови!»

«У цьому віці діти не вивчають мову — вони його вбирають», — говорить директор саду Кармен Рамперсад. Те, з якою легкістю маленькі поліглоти підхоплюють чужу мову, — найкраща ілюстрація її слів.

Для багатьох тут іспанська — третій або навіть четвертий іноземний. Їх рідні мови — хорватський, іврит, корейський, голландський …

Якщо згадати, які труднощі зазвичай доводиться долати дорослим на уроках іноземної мови, легко припустити, що вже якщо починати, то як можна раніше.

Однак дослідження показують, що наші відносини з мовами протягом життя не так однозначні, і є чимало плюсів в тому, щоб почати вивчати нову мову в зрілому віці.

А взагалі свої переваги в освоєнні іноземної існують в будь-якому віці. Малюки краще сприймають чужі слова на слух і розрізняють особливості нових звуків. Діти дошкільного віку з вражаючою швидкістю схоплюють вірне вимова і правильну інтонацію.

Але дорослі здатні краще концентруватися на завданні і мають важливі навички для розширення словникового запасу (це стосується, до речі, і нашої рідної мови).

Життєвий досвід (події, засвоєні методи навчання — і навіть любов і дружба) надає нам безліч переваг в порівнянні з дітьми.

Все це впливає на те, на скількох мовах ми говоримо і як добре ми їх освоїли.

правовласник ілюстрації
Getty Images

 

Image caption

Малюки більш чутливо сприймають особливості звуків і швидко опановують правильною вимовою

«Не всі здібності, необхідні для засвоєння мови, погіршуються з віком», — підкреслює вивчає розвиток дитячого мовлення Антонелла Сорейс, професор Единбурзького університету, голова Центру з питань двомовності.

Як приклад вона наводить усвідомлене навчання — засвоєння мови на уроках з викладачем, який пояснює правила.

«Маленькі діти практично не сприймають усвідомлене навчання, тому що не можуть сконцентрувати увагу, контролювати розумові процеси. Їх пам’ять функціонує інакше», — пояснює професор Сорейс.

«А дорослим такий спосіб навчання дається легше, і з віком подібні навички тільки поліпшуються», — додає вона.

Як вивчити 30 мов і не зійти з розуму
Як вивчити іноземну мову швидко?
Під час одного з досліджень ізраїльські вчені запропонували учасникам вивчити штучно створене граматичне правило мови і застосовувати його для нових слів.

Вчені порівнювали три окремі групи: 8-річних, 12-річних і дорослу молодь. Дорослі учасники експерименту впоралися із завданням краще, ніж дві дитячі групи. А 12-річні показали більш високий результат, ніж наймолодші.

Це цілком узгоджується з результатами довгострокового дослідження, в якому взяли участь майже 2000 двомовних учнів з рідними каталонським та іспанською мовами, хто вивчає англійську.

Ті, хто починали вивчати англійську пізніше, засвоювали його швидше, ніж учні молодшого віку.

правовласник ілюстрації
Getty Images

 

Image caption

У вивченні мов юнаки та дівчата мають цілий ряд переваг перед дітьми

Ізраїльські дослідники прийшли до висновку, що старші учасники експерименту могли скористатися навичками, які ми купуємо з віком — більш просунутими стратегіями вирішення проблем і більш широким лінгвістичним досвідом.

Іншими словами, дорослі студенти, як правило, вже досить багато знають про себе і про світ і використовують ці знання для обробки нової інформації.

Слова, які ставлять в безвихідь навіть знають англійську
Синдром іноземного акценту: ви говорите як чужий!
Діти, навпаки, краще засвоюють мову неусвідомлено, слухаючи носіїв і наслідуючи їм. Але такий спосіб навчання можливий лише в тому випадку, якщо дитина проводить багато часу з носіями нового для себе мови.

У 2016 році Центр з питань двомовності в Единбурзі підготував доповідь для уряду Шотландії про уроки китайської мови в початковій школі. Дослідники з’ясували, що у п’ятирічних учнів один годину мови на тиждень не приносив жодних результатів.

Однак додаткові півгодини і присутність носія мови істотно змінили ситуацію. Діти змогли засвоїти елементи китайського, які зазвичай важко даються дорослим — наприклад, тони.

Кому легше?

Ми всі починаємо засвоювати мову як стихійні мовознавці.

У дитячому віці ми здатні розрізняти близько 600 приголосних і 200 голосних